Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Država može da blokira prodaju akcija * Milo najavio kako ćemo na izbore * Šukoviću ugrožena bezbjednost * Vukica spriječila isplatu za majke * Država može da blokira prodaju akcija * Napadač iz Nice podržavao IS * SAD će ukinuti sankcije Rusiji
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 19-07-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ilija Armenko, ugostitelj iz Petrovca:
„Dao sam pare za fabriku Osmoza, koju je Sveto ugasio. Priznao je da je uzeo pare, pa neka mi vrati novac za koji me je prevario”,

Vic Dana :)

Zašto plavuša nosi pušku kod drugarice?
Drugaricu joj zovu Nato!

Postavlja otac pitanje svom sinu alkoholičaru:
- Kad bi stavio kantu vode i kantu rakije ispred konja, šta bi konj popio?
- Pa vodu - sin odgovara.
Otac:
- A sad mi reci zašto?
Sin:
- Pa zato što je konj.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji - datum: 2016-07-10 NA FILOLOŠKOM FAKULTETU U BEOGRADU ZAKLJUČENO DA STRADANJU SRBA U JASENOVCU NIJE POSVEĆENO DOVOLJNO PAŽNJE
Srpsku bitku vode Lituči i Grajf U srpsku prestonicu na skup doputovala trojica uglednih svjetskih boraca za mir i pravdu Gideon Grajf iz Izraela, Beri Lituči iz SAD i Knut Fluvik Torensen iz Norveške. Episkop Jovan, koji je predsjednik UO Muzeja žrtava genocida u Beogradu, istakao da srpske žrtve u Drugom svjetskom ratu nisu istražene i da je to prvi zadatak za srpski narod
Dan - novi portal
Po­ra­zno je da u Be­o­gra­du ne po­sto­ji ni naj­ma­nji nat­pis, ta­bla ili na­ziv uli­ce ko­ja no­si na­ziv Ja­se­nov­ca i da pod­sje­ća na srp­ska stra­da­nja u tom lo­go­ru, re­kao je epi­skop sla­von­ski Jo­van na sku­pu o kul­tu­ri sje­ća­nja na ho­lo­ka­ust. U or­ga­ni­za­ci­ji Fi­lo­lo­škog fa­kul­te­ta u Be­o­gra­du ovim po­vo­dom su i pro­mo­vi­sa­ne knji­ge „Iz ko­li­jev­ke u Ja­se­no­vac” i „Na­ša is­po­vi­jest”, ko­ja go­vo­ri o srp­skim že­na­ma – žr­tva­ma po­sled­njeg ra­ta u BiH.
U srp­sku pre­sto­ni­cu na ovaj skup do­pu­to­va­la su tro­ji­ca ugled­nih svjet­skih bo­ra­ca za mir i prav­du Gi­de­on Grajf iz Izra­e­la, Be­ri Li­tu­či iz SAD i Knut Flu­vik To­ren­sen iz Nor­ve­ške.
Epi­skop Jo­van, ko­ji je pred­sjed­nik UO Mu­ze­ja žr­ta­va ge­no­ci­da u Be­o­gra­du, is­ta­kao je da srp­ske žr­tve u Dru­gom svjet­skom ra­tu ni­su is­tra­že­ne i da je to pr­vi za­da­tak za srp­ski na­rod.
– Gdje je u Be­o­gra­du naj­ma­nji nat­pis – Ja­se­no­vac? Ima­mo li uli­cu, ta­blu u Be­o­gra­du gdje pi­še – Ja­se­no­vac – za­pi­ tao je epi­skop Jo­van, na­vo­de­ći da ne tre­ba kri­vi­ti dru­ge što iz­vr­ću isti­nu ka­da na­ma do nje ni­je sta­lo. Do­dao je da že­li da Be­o­grad do­ka­že da mu je sta­lo do Ja­se­nov­ca, te pod­sje­tio da je Si­nod SPC upu­ći­vao Gra­du Be­o­gra­du pred­log da se dio oba­le kod Sta­rog saj­mi­šta pro­gla­si „Oba­lom ja­se­no­vač­kih žr­ta­va”. Po na­vo­di­ma epi­sko­pa u Sr­bi­ji se pre­ćut­ku­je da se od 1948. do 1992. go­di­ne ni­jed­na in­sti­tu­ci­ja biv­še Ju­go­sla­vi­je ni­je ba­vi­la žr­tva­ma Dru­gog svjet­skog ra­ta, a da je Sr­bi­ja tek ka­sni­je do­bi­la Mu­zej žr­ta­va ge­no­ci­da.
– Is­tra­ži­va­nja još ni­su za­vr­še­na, ar­hi­vi su i da­lje za­tvo­re­ni, voj­ni ar­hiv još ni­je is­tra­žen. Dio ja­se­no­vač­kog ar­hi­va je po­sli­je Dru­gog svjet­skog ra­ta od­ne­sen u Mo­skvu – re­kao je epi­skop Jo­van.
Epi­skop je ka­zao da je ove go­di­ne u Ja­se­nov­cu za­sje­dao Sve­ti si­nod SPC, ali da to me­di­ji u Sr­bi­ji ni­su is­pra­ti­li i oci­je­nio da se pri­ča o Ja­se­nov­cu u Sr­bi­ji gu­ši zbog osta­ta­ka ko­mu­ni­zma, ko­ji ak­tiv­no su­zbi­ja iz­no­še­nje či­nje­ni­ca o Ja­se­nov­cu. Go­vo­re­ći o ko­mu­ni­stič­kom pre­ćut­ki­va­nju Ja­se­nov­ca, epi­skop Jo­van je pod­sje­tio da su naj­ve­ći pro­tiv­ni­ci stva­ra­nja me­mo­ri­jal­nog kom­plek­sa Ja­se­no­vac i spo­me­ni­ka bi­li Alek­san­dar Ran­ko­vić i Ro­do­ljub Čo­la­ko­vić, ko­ji su že­lje­li da spo­me­nik ja­se­no­vač­kim žr­tva­ma bu­de što ma­nji, a da je za­go­vor­nik što ve­ćeg spo­me­ni­ka bio pred­sjed­nik ta­da­šnjeg hr­vat­skog SUB­NOR-a. On je re­kao da Sr­bi du­gu­ju mno­go Je­vre­ji­ma i nji­ho­vom Jad Va­še­mu, ka­da se go­vo­ri o stra­da­nju u Ja­se­nov­cu i da je Ja­se­no­vac sta­vljen na svjet­sku ma­pu za­hva­lju­ju­ći Je­vre­ji­ma.
Upra­vo na sku­pu bi­la su dva is­tak­nu­ta ime­na, ko­ja su još jed­nom ove go­di­ne iz Nju­jor­ka pod­sje­ti­li svi­jet na stra­da­nja u usta­škom lo­go­ru smr­ti. Na Ist ri­ve­ru u ho­te­lu Pne­sil­va­ni­ja, na­do­mak UN-a, 8. ma­ja je odr­ža­na pet­na­e­sta Kon­fe­ren­ci­ja o Ja­se­nov­cu u or­ga­ni­za­ci­ji In­sti­tu­ta za Ja­se­no­vac, či­ji je osni­vač i di­rek­tor prof. dr­žav­nog Uni­ver­zi­te­ta u Nju­jor­ku Be­ri Li­tu­či, is­tak­nu­ti član Srp­ske aka­dem­ske di­ja­spo­re. Upra­vo je Srp­ska aka­dem­ska di­ja­spo­ra, na če­lu sa Li­tu­či­jem, uspje­la uz po­dr­šku je­vrej­ske za­jed­ni­ce da do­bi­je sa­gla­snost ta­da­šnjeg gra­do­na­čel­ni­ka gra­da Nju­jor­ka Blum­ber­ga da se 22. april pro­gla­si za Dan Ja­se­nov­ca u Nju­jor­ku i da pr­vi jav­ni spo­me­nik stra­da­li­ma u Ja­se­nov­cu u SAD bu­de u Me­mo­ri­jal­nom kom­plek­su Ho­lo­ka­u­sta. Na spo­men-plo­či u Nju­jor­ku pi­še da su „u pe­ri­o­du 1941–45. sto­ti­ne hi­lja­da Sr­ba, Je­vre­ja i Ro­ma, kao i dru­gih an­ti­fa­ši­sta mno­gih na­ci­o­nal­no­sti ubi­je­ni u lo­go­ru smr­ti Ja­se­no­vac, ko­ji su vo­di­le hr­vat­ske usta­še”.
Or­ga­ni­za­tor i ini­ci­ja­tor po­sta­vlja­nja spo­me­ni­ka je Li­tu­či­jev In­sti­tut za is­tra­ži­va­nje zlo­či­na u Ja­se­nov­cu, osno­van 1998. go­di­ne.
Li­tu­či je na sku­pu na Fi­lo­lo­škom fa­kul­te­tu is­ta­kao da je ono što se de­ša­va­lo u Ja­se­nov­cu stra­šno i da svi­jet ne smi­je to da za­bo­ra­vi, da se u Nju­jor­ku ra­di da se skre­ne pa­žnja me­đu­na­rod­ne za­jed­ni­ce, da i ov­dje mo­ra­ju da se or­ga­ni­zu­ju lju­di oko ovog pi­ta­nja i da se s Hr­vat­skom mo­ra vo­di­ti di­ja­log i za­jed­nič­ki ra­di­ti na nje­mu. Li­tu­či je u okvi­ru ovo­go­di­šnjih nju­jor­ških ak­tiv­no­sti sa In­sti­tu­tom, uz kon­fe­ren­ci­ju, odr­žao i pro­mo­ci­ju knji­ga o stra­da­nju Sr­ba i to: „Ja­se­no­vac i ho­lo­ka­ust u Ju­go­sla­vi­ji – ana­li­za i svje­do­če­nja pre­ži­vje­lih”, ko­ju pot­pi­su­je kao autor i „Na­ša is­po­vi­jest – že­ne žr­tve ra­ta iz Re­pu­bli­ke Srp­ske 1992–1995”, ko­ju je pri­pre­mio Re­pu­blič­ki cen­tar za is­tra­ži­va­nje ra­ta, rat­nih zlo­či­na i tra­že­nje ne­sta­lih li­ca (RCIRZ) u sa­rad­nji sa Udru­že­njem že­na žr­ta­va ra­ta, a bi­la je pred­sta­vlje­na i na be­o­grad­skom sku­pu.
Kao i na nju­jor­škoj, ta­ko je i na ovoj be­o­grad­skoj kon­fe­ren­ci­ji spe­ci­jal­ni gost bio prof. dr Gi­de­on Grajf, eks­pert izra­el­ske vla­de o Ho­lo­ka­u­stu. Pro­fe­sor Grajf je uka­zao da se 30 go­di­na ba­vi pi­ta­njem ge­no­ci­da sva­ko­dnev­no i is­ta­kao da je ve­o­ma va­žno utvr­di­ti ta­čan broj žr­tva Ja­se­nov­ca, da se sva ime­na po­pi­šu i bu­du do­stup­na jav­no­sti. Po nje­mu ova te­ma stra­da­nja ni­je raz­ra­đe­na do kra­ja i stra­da­nju u Ja­snov­cu i žr­tva­ma ni­je po­sve­će­na do­volj­na pa­žnja.
Na sku­pu se obra­tio i pred­sjed­nik Udru­že­nja „Ja­dov­no” Du­šan Ba­sta­šić, ko­ji je stra­ne go­ste za­mo­lio da po­mog­nu da se ne za­bo­ra­ve Ja­se­no­vac, ali i dru­gi lo­go­ri u Dru­gom svjet­skom ra­tu u ko­ji­ma su stra­da­li Sr­bi.
M.NjE­GUŠ


Čas o Ja­se­nov­cu na Ko­lum­bi­ja uni­ver­zi­te­tu

Dr Gi­de­on Grajf, eks­pert izra­el­ske vla­de o Ho­lo­ka­u­stu 9. ma­ja ove go­di­ne, na Svjet­ski Dan po­bje­de nad fa­ši­zmom, u nju­jor­škom sje­di­štu Svjet­ske or­ga­ni­za­ci­je pred­sta­vio je Knji­gu o Ja­se­nov­cu i stra­da­nju Sr­ba, a po­tom odr­žao i Jav­ni čas na Ko­lum­bi­ja uni­ver­zi­te­tu.
Kao što je Li­tu­či u bor­bi da se SAD i svi­jet su­o­če s isti­nom u Ja­se­nov­cu na­pra­vio ve­li­ki bum, ta­ko je i Grajft svo­jim ak­tiv­no­sti­ma dao ne­iz­mje­ran do­pri­nos. U Be­o­gra­du je po­seb­nu pa­žnju pri­vu­kao i kao pi­sac knji­ge „Sa­ul fi­ja” ili „Sa­u­lov sin”, o ocu ko­ji po sva­ku ci­je­nu že­li da sa­hra­ni mr­tvog si­na, po ko­me je sni­mljem isto­i­me­ni hra­bar, bes­kom­pro­mi­san i iz­u­zet­no va­žan film o Ho­lo­ka­u­stu, ko­ji je kao i knji­ga pro­tre­sao svi­jet u mo­men­tu ra­đa­nja neo­na­ci­stič­kih po­kre­ta.


Pre­ki­nu­ti sa po­li­ti­kom za­bo­ra­va

Uz ova dva in­te­lek­tu­al­ca svjet­ske re­pu­ta­ci­je, ko­ji su da­li svo­je vi­đe­nje o stra­da­nju srp­skih že­na, o če­mu go­vo­ri pro­mo­vi­sa­na knji­ga „Na­ša is­po­vi­jest”, to je uči­nio i tre­ći gost na Fi­lo­lo­škom fa­kul­te­tu, ma­jor Nor­ve­ške ar­mi­je Knut Flu­vik To­re­sen. On je sa bo­grad­skog sku­pa oti­šao u An­drić­grad, gdje je pred­sta­vlje­no nje­go­vo dje­lo ko­je bi­lje­ži još jed­no stra­da­nje Sr­ba to­kom Dru­gog svjet­skog ra­ta „U Nor­ve­šku, u smrt”. Te­mat­ski ob­ra­đu­je smrt 4.500 Sr­ba ko­ji su iz lo­go­ra Sta­ro saj­mi­šte, pre­ko Ze­mu­na de­por­to­va­ni u Nor­ve­šku, a nji­ma je svo­je pje­sme po­sve­ti­la i De­san­ka Mak­si­mo­vić. Pot­pred­sjed­nik Od­bo­ra za di­ja­spo­ru i Sr­be u re­gi­o­nu Skup­šti­ne Sr­bi­je Mi­o­drag Lin­ta re­kao je da srp­ski na­rod, na­ža­lost, ne­ma ci­vi­li­za­cij­sku svi­jest o po­tre­bi ču­va­nja sje­ća­nja na svo­je žr­tve i da je po­ra­zno da u Sr­bi­ji ne­ma uli­ce ko­ja pod­sje­ća na usta­ški ge­no­cid ko­ji se de­sio u Ja­se­nov­cu. On je do­dao da je u 20. vi­je­ku, Pr­vom i Dru­gom svjet­skom ra­tu, te de­ve­de­se­tim go­di­na­ma, srp­ski na­rod do­ži­vio ve­li­ka stra­da­nja, ali da to ni­je si­ste­mat­ski is­tra­že­no.
– Do­šli smo u po­zi­ci­ju da ima­mo ma­ni­pu­la­ci­je sa bro­jem žr­ta­va. Ko­mu­ni­stič­ki re­žim je vo­dio po­li­ti­ku za­bo­ra­va, be­to­ni­ra­nja ja­ma u ko­je su ba­ca­ni srp­ska dje­ca, že­ne, star­ci – re­kao je Lin­ta.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"